Zapraszamy rodziców do udziału w warsztacie ZROZUMIEĆ NASTOLATKA.
Celem warsztatu jest lepsze rozumienie specyfiki momentu rozwojowego, w jakim się znajdują się nastolatki.
Jak rozumieć ich inne niż dotychczas funkcjonowanie? Jakie zjawiska mieszczą się w tzw. "normie" rozwojowej, a jakie wymagają szczególnego wsparcia lub interwencji ze strony dorosłych? Czym się kierować w kontakcie z nastolatkiem? Udział w warsztacie poprzedzony jest jednorazową konsultacją, która służy zbadaniu na ile oferowany przez nas program ma szansę odpowiedzieć na Państwa potrzeby.
W roku szkolnym 2021/2022 ze względu na COVID-19 warsztaty mogą być realizowane w formie online.
Wtedy kiedy to będzie możliwe chcemy pracować z Państwem stacjonarnie.
Jeśli warsztat ZROZUMIEĆ NASTOLATKA będzie odbywał się online, to wtedy będzie składał się z dwóch spotkań. Jeśli stacjonarnie- z jednego, w sobotę w godzinach 10-18.
Jeśli korzystacie Państwo z pomocy Poradni, zapiszcie się na warsztat w sekretariacie lub poprzez terapeutę prowadzącego. Na warsztaty zapraszamy również pary rodzicielskie. Jeśli jeszcze u nas nie byliście - prosimy o zapisanie się na konsultację tel: 515 103 831.
Po udziale w warsztacie ZROZUMIEĆ NASTOLATKA jest możliwość uczestniczenia w kolejnych spotkaniach tematycznych.
Będziemy informować zainteresowanych rodziców.
- Zrozumieć nastolatka:
- 2.10.2021 - prowadzące: Agnieszka Justyna Zaremba i Magdalena Stefańska.
- 6.11.2021- prowadzące: Elżbieta Gajda i Wiola Jaworska.
- 22.01.2022- prowadzące: Agnieszka Robak i Agnieszka Justyna Zaremba.
- 26.02.2022 - prowadzące: Elżbieta Gajda i Dorota Ostrowska-Karwat.
- 2.04.2022 - prowadzący: Eliza Rolińska-Kaniewska i Michał Bydzicki.
- 23.04.22 - prowadzący: Marlena Zasadzka-Moskwa i Michał Bydzicki.
- 11.06.22 - prowadzacy: Michał Bydzicki i Paweł Lisiecki.
- Rozwój psychoseksualny nastolatków:
- 11.12.2021- prowadzący: Wiola Jaworska i Michał Bydzicki.
- 25.06.2022 - prowadzacy: Marlena Zasadzka-Moskwa i Michał Bydzicki.
- Jak być ojcem nastolatka/nastolatki - mity i rzeczywistość: Ryszard Walaszczyk 2-3.07.2022 w godz. 10.14.00
Zapraszamy!
Grupa adresowana jest do matek, których dzieci korzystają z pomocy w Poradni Specjalistycznej MOP.
Cele grupy: wzmocnienie w roli matki dorastającego dziecka wymiana doświadczeń w budowaniu i rozwijaniu relacji z dzieckiem-nastolatkiem wchodzącym w dorosłość i rodziną wzrost rozumienia potrzeb i emocji nastolatka wzrost świadomości własnych emocji, potrzeb i granic rozwijanie umiejętności komunikacji – aktywnego słuchania i jasnego werbalizowania swojego zdania, emocji, potrzeb i oczekiwań budowanie wiary i zaufania we własne możliwości
Forma: 3-godzinne spotkania, co 2 tygodnie
Czas trwania grupy: wrzesień 2021- czerwiec 2022
Termin: piątki godz. 17:00 - 20:00
Prowadzące: Dorota Staniszewska, Aneta Maliszewska
Szanowni Państwo, jeśli wasze dziecko zdecyduje się i zostanie zakwalifikowane na grupę młodzieżową w Poradni Specjalistycznej MOP, zapraszamy również was do udział w spotkaniach grupy dla rodziców.
Z naszych doświadczeń równoległe zaangażowanie w rozwój własnych umiejętności wychowawczych ma szansę przełożyć się na większą efektywność oddziaływań terapeutycznych skierowanych do nastoletniego dziecka. Ogromne znaczenie we wprowadzaniu zmian i poszukiwaniu dobrych rozwiązań, ma również wymiana doświadczeń i kontakt z innymi rodzicami. Podczas wspólnej pracy chcemy zająć się głębszym zrozumieniem specyfiki okresu dojrzewania, lepszym rozumieniem potrzeb dzieci, refleksją dotyczącą własnej postawy, poszukiwaniem efektywnych sposobów komunikacji z nastolatkiem.
Zapraszamy was do udziału w spotkaniach i warsztacie psychoedukacyjnym.
Spotkania będą odbywały się w czwartki w godzinach 17.00-20.00.
Terminy spotkań: w ustalaniu
Warsztat psychoedukacyjny “Zrozumieć nastolatka” : w ustalaniu
Prowadzące grupę dla rodziców: Iwona Figat, Dorota Staniszewska
Szanowni Państwo,
jeśli wasze nastoletnie dziecko korzysta z pomocy terapeutycznej lub jesteście po konsultacji wstępnej w Poradni MOP zapraszamy Was do udziału w grupie dla rodziców.
Z naszych doświadczeń równoległe zaangażowanie rodzica w rozwój własnych umiejętności wychowawczych ma szansę przełożyć się na większą efektywność oddziaływań terapeutycznych skierowanych do nastoletniego dziecka. Ogromne znaczenie we wprowadzaniu zmian i poszukiwaniu dobrych rozwiązań ma również wymiana doświadczeń i kontakt z innymi rodzicami.
Podczas wspólnej pracy chcemy zająć się głębszym zrozumieniem specyfiki okresu dojrzewania, lepszym rozumieniem potrzeb dzieci, refleksją dotyczącą własnej postawy rodzicielskiej, poszukiwaniem efektywnych sposobów komunikacji z nastolatkiem.
Zapraszamy do udziału w 10 spotkaniach grupy, w okresie październik 2021- czerwiec 2022. Będziemy spotykali się w kameralnej grupie 6-8 osobowej. Jeśli sytuacja epidemiczna pogorszy się, przejdziemy ze spotkań stacjonarnych na pracę online na Zoom.
Spotkania będą odbywały się w raz miesiącu w piątki, w godzinach 17.00-20.00
Początek 19.11.21; 26.11.21; 17.12.21; 21.01.22; 18.02.22; 18.03.22; 22.04.22; 27.05.22; 27.05.22; 24.06.22.
W dniach: 1.10.21; 8.10.21; 22.10.21 odbędą się konsultacje kontraktujące do grupy.
Prowadzące grupę dla rodziców:
Agnieszka Justyna Zaremba, Marta Policewicz-Podgórska
Zapraszamy rodziców, uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych, którzy chcą wspierać swoje dzieci w odnalezieniu się w nowej sytuacji.
“Być ojcem nastolatka/nastolatki” - rozwojowy warsztat dla ojców, służący wzmocnieniu więzi w relacji ojciec-dziecko"
Dla kogo: warsztat skierowany do ojców nastolatków/nastolatek, korzystających z pomocy Poradni MOP
Cele:
Jeśli jesteś ojcem nastolatka/nastolatki i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoim dziecku, to zapraszam na warsztat, gdzie w gronie samych ojców będziemy:
- pogłębiać rozumienie nastoletniego okresu rozwojowego, jego specyfiki i wyzwań w kontekście bycia ojcem nastolatka/nastolatki - także w obliczu obciążenia związanego z trwającą pandemią,
- przyglądać się aktualnej relacji z własnym nastoletnim dzieckiem – m.in. w obszarze potrzeb, emocji, granic, komunikacji,
- zwiększać świadomość na temat własnego stylu rodzicielskiego jako ojca,
- wymieniać się doświadczeniami i szukać wzmocnienia w roli ojca.
Liczba uczestników: 8-10 osób
Termin: 2-3 lipca 2022 w godz.: 10.00-14.00 (2x4 godz.)
Prowadzący: Ryszard Walaszczyk
Zapisy: ojców zainteresowanych udziałem w warsztacie prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem poradni , tel: 515 103 831 - decyduje kolejność zgłoszeń.
Realizacja warsztatu jest możliwa dzięki środkom z grantu "Gdy świat stanął na głowie- czyli jak zachować zdrowie w pandemicznym czasie" i jest elementem Warszawskiego Programu Wsparcia.
“Być ojcem nastolatka/nastolatki i pozostać sobą” – krótkoterminowa grupa rozwojowa dla ojców nastolatków/nastolatek, korzystających z pomocy w Poradni MOP
Cele:
Jeśli jesteś ojcem nastolatka/nastolatki i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoim dorastającym dziecku, to zapraszam na cykl 5 spotkań, gdzie w grupie samych ojców będziemy:
- pogłębiać rozumienie nastoletniego okresu rozwojowego, jego specyfiki i wyzwań stojących przed młodym człowiekiem wchodzącym w dorosłość,
- przyglądać się aktualnej relacji z własnym nastoletnim dzieckiem, z perspektywy dziecka i własnej jako ojca - m.in. w celu lepszego rozumienia potrzeb i emocji, rozpoznawania i stawiania granic, budowania kontaktu z dzieckiem-nastolatkiem,
- zwiększać świadomość na temat własnego stylu rodzicielskiego w byciu ojcem - własnych wartości, ograniczeń i zasobów,
- wymieniać się doświadczeniami i szukać ugruntowania w roli ojca.
Liczba uczestników: 6-8 osób
Terminy: 5.03, 12.03, 26.03, 9.04, 23.04.2022, czyli 5 sobotnich spotkań w godz.: 11.00-15.00
Prowadzący: Ryszard Walaszczyk
Zapisy: ojców zainteresowanych udziałem w grupie prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem Poradni MOP tel: 515 103 831 - decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w grupie poprzedzony jest indywidualną konsultacją z prowadzącym.
Niestabilność naszych czasów jest sporym wyzwaniem dla naszej psychiki, co niewątpliwie niekorzystnie przekłada się na kondycję rodzicielstwa. Tradycyjne wzorce związane z patriarchatem, opierające się m.in. na stałości z góry definiowanych ról, mocnym rozdziałem między rolą matki a ojca przestają być adekwatnym punktem odniesienia. Za to generują sporo napięcia, przeciążenia, poczucia winy i bezradności.
Ostatnie miesiące i lata są szczególnie trudnym okresem, w którym poza codziennymi wyzwaniami rodzicielskimi stanęliśmy wobec kryzysów związanych z pandemią, sytuacją w polskiej oświacie, a od niedawna, z wojną za wschodnią granicą. Pojawiają się pytania skąd czerpać siłę m.in. do roli rodzica.
Nasz warsztat jest propozycją rozwijania zasobów rodzicielskich w oparciu o koncepcję wypracowaną w ramach podejścia Gestalt.
Opiera się ona na dwóch elementach:
- świadomej, ucieleśnionej relacji z samym sobą (dobry kontakt z własnymi emocjami, potrzebami jako obszar wsparcia osobistego, intrapsychicznego)
- współrodzicielstwie czyli partnerskim dialogu między rodzicami i/lub w sieci wsparcia rodzicielskiego (jako obszar budowania wsparcia interpersonalnego z innymi dorosłymi w funkcji rodzicielskiej)
Ofertę kierujemy do rodziców nastolatków, którzy decydują się rozwijać w tych dwóch kluczowych obszarach. Warsztat prowadzony będzie metodami aktywnymi zawierającymi elementy pracy własnej, ćwiczenia w parach i omówienia na forum. Obecne będą też elementy pracy z ciałem stąd zalecane jest ubranie wygodnego, luźnego stroju.
Oferta jest przeznaczona dla pojedynczych rodziców- nie zapraszamy par rodzicielskich.
Liczba osób: 10-12
Prowadzący: Przemysław Różański i Ewa Obuch-Woszczatyńska
Termin: 21.05.2022 w godz. 10.00 – 18.00 (z ok 1,5 godzinną przerwą na obiad)
Jeśli korzystacie Państwo z pomocy Poradni MOP- zapiszcie się w sekretariacie lub poprzez terapeutę prowadzącego.
Jeśli do tej pory nie byliście w Poradni MOP- prosimy o zapisanie się na listę chętnych, tel. 515 103 831 a prowadzący oddzwonią i przeprowadzą telefoniczną konsultację.