Po raz pierwszy Poradnia Specjalistyczna MOP bierze udział w realizacji programu Erasmus +!
W czerwcu 2022 r Narodowa Agencja Programu Erasmus + ogłosiła wyniki konkursu, dotyczącego wniosków złożonych w ramach Akcji 1. ” Mobilność kadry edukacji dorosłych w programie Erasmus+ w roku 2022″
Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że nasz wniosek spotkał się z pozytywną oceną i dzięki temu mamy szansę wkroczyć na zupełnie nowe dla nas obszary rozwoju!
Od września 2022 roku realizujemy projekt „Znaleźć wspólny język – rozwój kompetencji kadry na rzecz współpracy i działań z rodzicami”.
16 pracowników, w tym dwóch pracowników administracji poradni weźmie udział w 30 kursach, które pomogą rozwinąć nam szereg kompetencji i wprowadzić do oferty Poradni MOP nowe warsztaty.
Projekt będzie realizowany przez 18 miesięcy, mobilności będą odbywały się w Hiszpanii i Portugalii. Dotrzemy nawet na Teneryfę!
Udział w nich jest nieodpłatny dla uczestników, a całkowita kwota dofinansowania wynosi 49 940 euro.
Celami naszego projektu są:
- Rozwój kompetencji komunikacyjnych w zakresie posługiwania się językiem obcym
- Poznanie nowych metod pracy dotyczących dobrostanu i zdrowia psychicznego – Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR)
- Wzmocnienie motywacji, pracy zespołowej w kadrze
- Poszerzenie świadomość, ekspresji kulturowej, wymiana doświadczeń z zagranicznymi organizacjami
Chcemy stworzyć i przeprowadzić nowe warsztaty dla rodziców i profesjonalistów, których celem byłoby zadbanie o dobrostan psychiczny, rozwijanie umiejętności redukcji stresu, radzenia sobie z napięciami, rozwijaniem umiejętności lepszego kontaktu z własnym ciałem, myślami, co ma szanse wpłynąć na jakość komunikacji z bliskimi i pomoże w adekwatnym rozwiązywaniu konfliktów i nieporozumień. Rozwijając umiejętności językowe zależny nam na tym, aby móc skutecznie komunikować się z rodzicami pochodzącymi z różnych krajów, których nastolatkowie uczą się w warszawskich szkołach.
Po zakończeniu projektu podsumujemy i upowszechnimy jego rezultaty. Współpraca w ramach projektu pomoże nam w upowszechnianiu europejskich wartości. Mamy szansę zdobyć nowe doświadczenia w zakresie międzynarodowej współpracy, poszerzymy możliwość dalszego rozwoju zawodowego i osobistego. Zresztą, całe życie (Lifelong Learning) warto uczyć się czegoś nowego i od czasu do czasu wykraczać poza dobrze znane obszary komfortu.
O kolejnych doniesieniach dotyczących realizacji projektu i związanych z nim aktywnościami będziemy informować na profilu FB i naszej stronie internetowej.
Będziemy mierzyli się z nowymi dla nas sytuacjami!
Trzymajcie za nas kciuki!
6 września 2022 r
Byliśmy na spotkaniu z przedstawicielami Narodowej Agencji Programu Erasmus + z sektora Edukacji Dorosłych, p. Anną Pokrzywnicką - Jakubowską i p. Jakubem Kozłowskim.
Spokojnie i cierpliwie tłumaczyli meandry poszczególnych etapów realizacji projektu, odpowiadali na pytania i cały czas przekazywali pozytywne nastawienie: wszystko się Państwu uda, to nie jest takie trudne 🙂
Warsztat z trenerką, psycholożką międzykulturową Dominiką Cieślikowską
Przygotowując się do wyjazdów poszerzaliśmy nasze rozumienie sytuacji rodzin, które zmieniły miejsce zamieszkania, kraj, kulturę, styl życia. Czasem z własnej decyzji, marząc o lepszym życiu, coraz częściej z konieczności, jako ucieczka przed biedą, wojną, konfliktami.
- Jak to jest kiedy trafiasz na obca ziemię?
- Czy wszystko, wszędzie znaczy to samo?
- Jak być wrażliwym na różne perspektywy, doświadczenia, tradycje i zwyczaje?
- W jaki sposób otworzyć się na inne osoby, jak je rozumieć?
- Jak zrozumieć siebie w kontakcie z ludźmi z innych krajów, kultur?
Poznaliśmy wymiary, które opisują różne kultury i odkryliśmy "starą prawdę", że świat NAPRAWDĘ może wyglądać inaczej, a mapa to nie terytorium 🙂
Dominiko, dziękujemy! Pokazałaś nam jak można patrzeć, żeby ZOBACZYĆ!
Przygotowujemy się językowo do wyjazdów!
Henry Ford powiedział: „Ktokolwiek przestaje się uczyć, jest stary, niezależnie od dwudziestki lub osiemdziesiątki"
Nasze szkolne lata przypadły na specyficzne czasy. Nauka języków nie była tak powszechna, profesjonalna jak w XXI wieku 🙂
Wiemy jak to brzmi: za naszych czasów...
Niemniej akurat w tym temacie tak było :-). Tym bardziej podjęta przez nas próba powrótu do rozwijania kompetencji językowych, odświeżenia dawnej wiedzy, a nawet rozpoczecię uczenia się nowego języka, to dla nas duże COŚ.
Zabraliśmy się do pracy już jesienią!
A więc:
- testowaliśmy się
- ćwiczymy słówka i zwroty na Duolingo
- konwersujemy z nauczycielami
- odświeżamy stare ale ciągle dobre podręczniki do nauki angielskiego
- słuchamy seminarów i webinarów w języku angielskim
- bierzemy udział w międzynarodowych konferencjach i w słuchawkach zostawiamy opcję językową ORYGINALNĄ
Jednym słowem: szukamy możliwości na rozwijanie naszych umiejętnosći językowych 🙂
Oprócz języka angielskiego, mamy zamiar poszukać wsparcia w posługiwaniu się językiem hiszpańskim, który jest drugim najpowszechniej używanym językiem na świecie! Część osób z naszego zespołu wyjeżdza właśnie na kurs hiszpańskiego!
Wierzymy za Kurtem Vonnegut (cytat z "Kociej Kołyski" ) „Nauka to czary, które naprawdę działają"
Sami jesteśmy ciekawi, do czego nas te "czary" doprowadzą....
A więc na koniec cytując W.B. Yeatsa